Naše vlastní past

24. června 2018 v 21:58 | Katarina |  Zamyšlená
Každý z nás se občas chytí do pasti. Z některých pastí lze snadno uniknout. V jiných můžeme uvíznout na hodně dlouhou dobu, až se nám začne zdá, že cesta ven neexistuje. Pak se cítíme jako ta malá plachá laň, co se chytila do oka nastraženého pytlákem. Snaží se ze všech sil uvolnit z jeho sevření, ale čím víc táhne, tím se oko více stahuje kolem její nohy. Laň sebou dál zoufale cuká a drát se pomalu zařezává do kůže, do masa, až narazí na kost...

Pastí exituje nepřeberné množství. Můžeme se ocitnou v pasti vlastního srdce, myšlení, názorů, předsudků, tužeb, ambicí, životního stylu... Tohle všechno jsou však naše osobní pasti, které jsme si my sami vytvořili a týkají se často je nás a našeho malého soukromého vesmírů. A někteří si v něm naprosto lebedí a odmítají si připustit to, co se děje okolo nich.
A proč taky? Takhle je to přeci jednodušší a pohodlnější. To přeci není jejich problém, tak ať se starají jiní.
Jsou to však jen pouhé výmluvy.
V naší současné situaci platí princim kolektivní viny. Každý z nás na tom, co se děje nese svou část viny. Někdo menší, někdo větší. Ale v podstatě se nás tento problém dotýká všech naprosto stejně.

A o co tady vlastně jde?
O náš domov. O to jedinečné místo, na kterém je nám dovoleno žít. Měli bychom o něj s láskou pečovat a být vděčni za příležitost, kterou jsem dostali. A co my na to? Jen všechno níčíme a bereme si, co se nám zlíbí. A často nemyslíme na následky svého jednání.
Lidstvo si postupně staví svou vlastní past. Svou vlastní plastovou past, ze které nebude úniku. Je až neuvěřitelné kolik odpadu jsem schopni vyprodukovat. Největší potíž je však s plastem. Ve světě najdeme čím dál více míst, která jsou jím doslova zaplavena. V oceánech vznikají celé ostrovy plastových odpadků, které putují mořskými proudy a představují vážné nebezpečí pro mořské živočichy.

V našich končinách si tento problém ještě tolik nepřipouštíme, což je velká chyba. Myslíme si, že se nás příliš netýká. Oceány a moře jsou od nás daleko, nás pláže plné odpadků trápit nemusí. Ale zkuste se zamyslet nad tím, v čem asi plaval a čím se živil ten tuňák, kterého jste měli nedávno k obědu.


Korálové útesy jsou minulostí, teď přichází éra "plastových útesů"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama